St. 10. aug 2022

VasDomaciMajster.sk

Magazín pre byt, dom aj záhradu

Čistenie kožených sedačiek doma? Áno, ale len za určitých podmienok

5 min čítania
Čistenie kožených sedačiek doma? Áno, ale len za určitých podmienok
Čistenie kožených sedačiek doma? Áno, ale len za určitých podmienok (zdroj: unsplash.com)

V prvom rade si musíte uvedomiť, že ak máte v aute drahé čalúnenie, a zároveň je aj dlho nečistené, vystavujete sa riziku, že s len domácim čistením nemusíte uspieť. No a v horšom prípade si môžete kožu nenávratne poškodiť, a zaplatíte nielen za čistenie, ale aj opravy napáchaných škôd. Takže pravidlo číslo jedna znie, domáce čistenie kože áno, ale len v prípade menších znečistení ako je prach, omrvinky či mastnota z jedla. Môžete sa pustiť aj do preventívnej údržby, ak sú aj sedačky čisté, určite tým nič nepokazíte. Naopak, veľké znečistenie ako škvrny od potu prípadne poškodenia kože, škrabance a trhliny už patria do rúk profesionála.

Aj keď svoje auto určite poznáte, uistite sa, že presne viete aký typ kože a čalúnenia sa v ňom nachádza. Dnes už je aj umelá koža na nerozoznanie od pravej. Keď si toto všetko ujasníte, môžete sa vybrať do predajne alebo objednať online vhodnú kozmetiku o ktorej si povieme nižšie.

Čo rozhodne nie?

Mali by ste vedieť, že čistenie kožených sedačiek je náročný proces a nemali by ste sa do neho púšťať vyzbrojený domácimi receptami typu octová voda či Indulona. Tá naozaj patrí len na ruky, nie to auta. Na internete sa to len tak hemží rôznymi návodmi ako si za pár korún pripraviť domáci čistič. Radšej investujte peniaze do poriadneho prípravku, ktorý vám nielen že dlhšie vydrží, ale aj spraví prácu poriadne. Uprednostnite kvalitu pred kvantitou. Vedeli ste napríklad, že ľuďmi na internete ospevovaná vazelína vaše sedačky poriadne neošetrí, len zanechá mastný film v interiéri? K čisteniu a ošetrovaniu kože pristupujte sofistikovanejšie, a uvidíte, že vďaka našim radám vám čistý interiér aj dlhšie vydrží.

A čo teda áno?

Čistenie koženej sedačky si vyžaduje určitý postup, a preto si nevystačíte len s jedným prípravkom. Hoci aj také sú na trhu, a s prípravkom 2v1 si sedačku očistíte aj ošetríte. Kozmetika na koženú sedačku by ale mala byť špecifická a starostlivo vybratá presne pre váš typ kože. Poobzerajte sa po prípravkoch založených na vodnej báze, ktoré kožu nevysušia. Pozor, pred použitím si prípravok určite vyskúšajte na malom kúsku kože. Ak koža začne meniť farbu, prípravok nepoužite. Pred čistením najskôr mechanicky odstráňte omrvinky a prach. Samotný čistič môžete dostať vo forme krému, mlieka alebo spreja, pričom ho krúživými pohybmi pomocou jemnej kefy zapracujte do kože. Po čistení nechajte sedačky vyschnúť aspoň polhodinu.

Po vyčistení prichádza na rad ošetrovanie kože. Určite tento krok nepreskočte, je rovnako dôležitý, ak nie aj dôležitejší ako samotné čistenie. Tu už môžete siahnuť po hutnejších prípravkoch napríklad s obsahom včelích voskov. Sedačku krásne zakonzervujú a prepožičajú jej lesk, takže bude žiariť ako nová. Prípravok jemne zapracujte do kože pomocou jelenicovej handričky. Nechajte pôsobiť polhodinku a hurá, vaše kožené sedačky budú znovu tip top.

Poďme si zopakovať, čo všetko budete potrebovať na domáce čistenie a ošetrovanie

Vysávač na vysatie hrubej špiny, jemnú kefu, čistiaci prostriedok, impregnačný prostriedok a jemnú jelenicovú handričku. Na túto činnosť si vyhraďte minimálne 2 hodiny a nerobte to na priamom slnku. Vaše sedačky sa vám poďakujú.

Komerčný článok