Po. 20. máj 2024

VasDomaciMajster.sk

Magazín pre byt, dom aj záhradu

Ako utesniť okná a dvere, aby teplo neunikalo

3 min čítania

Ak nemáte správne utesnené okná alebo dvere, zbytočne vám z domova uniká teplo. Prejaví sa to na vyšších nákladoch za energiu, aj v nepohodlí, kedy cítite, že vám do vnútra ťahá chlad. Nie vo všetkých prípadoch treba okná a dvere vymeniť. Stačia menšie úpravy a tesnenie je opravené.

Ako utesniť okná a dvere, aby teplo neunikalo (Foto: unsplash.com)

Oplatí sa opraviť pôvodné okná a dvere

V mnohých prípadoch sa neoplatí kupovať nové okná, najmä keď stačí pár drobných úprav. Výhodou je hlavne úspora financií, pretože nové, kvalitné okná sú pomerne drahé. Zároveň sa môže stať, že tie staršie okná boli vyrobené kvalitnejšie, ako sú vyrábané okná dnes. Predsa len, technológie sa dnes menia a veľké firmy sa snažia výrobné náklady zatlačiť na minimum. A aj keď sa môže zdať renovácia okna na začiatku zložitá, vôbec to tak nie je. Stačí pár krokov, správne náradie a materiály, za krátky čas máte okná a dvere opäť utesnené.

Ako na opravu?

Ako prvé si vyberte nové sklá. Najprv boli okná jednoduché, dnes už nájdete aj trojsklo. Najlepším riešením sú sklá s priehľadnou nízkoemisívnou vrstvou nanesenou na povrch. Táto vrstva znižuje únik tepla niekoľkonásobne. Vždy je lepšie aspoň dvojsklo, pretože si takto zabezpečíte lepšie tepelnoizolačné vlastnosti. Navyše môžete použiť namiesto sklenej tabule pokovované sklo. Je potvrdené, že toto riešenie zníži prechod tepla o 30 %.

Pri renovácií starého okna je dobré zvážiť, akými spôsobmi ho chcete v budúcnosti otvárať. Ak sa rozhodnete, že okno nechcete otvárať vôbec, tak je to najlacnejšia možnosť. Čím viac je spôsobov otvárania, tým bude rekonštrukcia zložitejšia. Tesnenie dverí a okien je ďalšou záležitosťou, ktoré vplýva na únik tepla. Je viacero druhov tesnení – hliníkové, samolepiace, molitanové, gumené alebo termoplastické pásky. Silikónové tesnenia majú vysokú odolnosť voči vysokým aj nízkym teplotám a vydržia aj desiatky rokov. Dvere musíte utesniť dvakrát – hranu profilu dverí a druhý roh na vnútornej rovine. 

Mohlo by vás zaujímať