Ut. 3. okt 2023

VasDomaciMajster.sk

Magazín pre byt, dom aj záhradu

Robotický vysávač – oplatí sa do neho investovať?

3 min čítania

Povedzme si to úprimne – údržba bývania je pomerne zložitá záležitosť. Hlavne ak ste viacčlenná domácnosť. Upratovanie vám niekedy zaberie aj celý deň. Preto hľadáme rôzne spôsoby ako si tento proces uľahčiť. Jednou z možností je aj robotický vysávač. Na trhu nájdete množstvo rôznych modelov za rozdielne ceny. Je tento prístroj naozaj tak užitočný a oplatí sa do neho investovať?

Robotický vysávač – oplatí sa do neho investovať? (Foto: unsplash.com)

Výhody a nevýhody robotických vysávačov

Hlavnými výhodami používania robotických vysávačov sú úspora času a priebežné upratovanie počas celého týždňa. Aj keby vám niekedy prišla nečakaná návšteva, tak sa nemusíte báť neporiadku. Zároveň vám zostáva čas na prípravu pohostenia. Ďalšou výhodou je funkcia mopu, kedy vysávač nie len že vysáva, ale umyje škvrny, mastnotu a prach. Niektorí výrobcovia tiež poskytujú možnosť diaľkového ovládania pomocou mobilnej aplikácie.

Tento šikovný a inteligentný prístroj má aj svoje nevýhody. Prácu mu môže skomplikovať nesprávne naprogramovanie – vysávač sa môže zamotať, narážať do nábytku alebo spadnúť zo schodov. Tiež sa môže stať, že vynechá niektoré menej dostupné miesta, takže sa tam nahromadí viac špiny a prachu. Väčšina robotických vysávačov má malú kapacitu zberného koša, preto je potrebné ho častejšie vysýpať.

Oplatí sa táto investícia?

Ak máte menšie deti, veľkú plochu na upratovanie alebo máte domáceho miláčika, tak je pre vás robotický vysávač ideálnym riešením. Hodí sa aj pre ľudí, ktorí trpia rôznymi alergiami. Uistite sa, že si vyberáte prístroj od kvalitnej značky a určite sa nesnažte v tomto prípade ušetriť. To by sa mohlo odzrkadliť na funkčnosti a aj životnosti vysávača. Robotický vysávač neodporúčame do menších bytov, miestností s veľkým množstvom nábytku a nedostupných miest.