Po. 27. jún 2022

VasDomaciMajster.sk

Magazín pre byt, dom aj záhradu

Ako vybrať pergolu do záhrady?

3 min čítania

Počas leta trávime množstvo času vo svojej záhrade. Preto si staviame terasy a kupujeme exteriérové sedenie. Aby na nás nepálilo počas dňa slnko, tak je dôležité terasu zatieniť. Ideálnym riešením je pergola. Ide o altánok, ktorý je súčasťou domu alebo je mimo hlavnej budovy. Je to medzičlánok medzi uzavretým a otvoreným priestorom. V článku vám poradíme, ako takúto pergolu do svojej záhrady vybrať.

Ako vybrať pergolu do záhrady? (Foto: unsplash.com)

Materiál pergoly

Čo sa týka materiálu, tak najbežnejšia je pergola z dreva. Drevené pergoly majú teplý odtieň, takže pôsobia útulne a celkovo sa hodia do záhrady aj k nábytku. Tento materiál je moderný, nadčasový a pri správnej úprave vám aj dlho vydrží. Druhou možnosťou sú kovové pergoly, najčastejšie sa používa hliník. Má skvelé izolačné vlastnosti a je to lacný, no zároveň pevný materiál.

Posuvná alebo fixná strecha

Môžete si vybrať, či chcete mať fixne postavanú konštrukciu alebo chcete posuvnú strechu. Každé riešenie má svoje výhody a nevýhody. Pri posuvnej streche je výhoda hlavne variabilnosť – keď je otvorená, tak pod ňou môžete grilovať aj sa opaľovať, keď sa zavrie, tak vás slnečné lúče otravovať nebudú. Takéto možnosti pri fixnej streche nemáte. Veľkou nevýhodou posuvnej strechy je jej cena, takže ak hľadáte lacnejšie riešenie, mali by ste zvoliť fixnú pergolu.

Cena

Pergoly vieme rozdeliť do viacerých cenových kategórií podľa rôznych parametrov. Najdrahšími sú bioklimatické pergoly, naopak, najlacnejšie sú tie drevené. Hotové drevené pergoly sa pohybujú od 1 400 €. Za bioklimatickú pergolu v menších rozmeroch môžete pokojne zaplatiť aj 5 000 €. Tie najlacnejšie pergoly z hliníka vás môžu stáť aj do 1 000 €.