Po. 26. júl 2021

VasDomaciMajster.sk

Magazín pre byt, dom aj záhradu

Ako na správne triedenie odpadu a separovanie v domácnosti

8 min čítania

Každá jedna domácnosť produkuje množstvo odpadu a ten sa stáva čoraz väčším problémom, pretože ho neustále len pribúda. Aby ste urobili niečo naviac, tak je dobré odpad triediť. Nezaberie vám to veľa času. Dôležité je, aby ste mali na jednotlivé druhy odpadu samostatné koše a vedeli čo kam patrí. V tomto článku vám ozrejmíme trochu viac túto problematiku a prezradíme vám, do ktorého koša patria špecifické druhy odpadu.

Ako na správne triedenie odpadu a separovanie v domácnosti (Foto: pixabay.com)

Čo kde patrí

Keď už sa pustíte do separovania, tak by ste mali vedieť ktorý materiál kam patrí, inak je to úplne zbytočné. Poďme na to teda postupne. Sklo sa separuje v zelených nádobách a patria tam všetky možné fľaše, zaváraninové poháre či nádoby. Nezabúdajte na to, že hlavne fľaše od piva viete vrátiť naspäť do obchodu. Papier a kartón sa nachádzajú v modrých nádobách.

Plasty patria do žltých nádob a kovy do červených. Tetrapaky sú v oranžových a do nich nepatria len krabice z mlieka alebo džúsov, ale aj obaly, ktoré sú z vnútra strieborné. Biologicky rozložiteľný odpad, napríklad šupky z jabĺk alebo nezjedená zelenina patrí do hnedého koša.

Ako separovať v domácnosti

Nie všetky odpadky sa dajú separovať, na to by ste nemali zabúdať. Sú to napríklad škatule od vajec alebo už recyklovaný papier. Tento typ odpadu by ste mali dávať do komunálnych košov. Bioodpad je vytvorený z prírodných zdrojov a pri jeho správnom recyklovaní sa dá jednoducho použiť znovu. Dávajte si pozor na to, že do bioodpadu nepatrí mäso, kože a kosti. Niektoré plastové obaly, napríklad z liekov alebo od niektorých značiek kozmetiky za dajú vrátiť späť do predajne.

Podobné články

7 min čítania
6 min čítania

Mohlo by vás zaujímať