Pi. 30. sep 2022

VasDomaciMajster.sk

Magazín pre byt, dom aj záhradu

Tipy ako oživiť staršiu kuchyňu – netreba hneď kupovať novú!

3 min čítania

V kuchyni trávime počas dňa množstvo času, hlavne ak sme zvyknutí pripravovať si jedlá doma. Toto používanie sa časom prejaví aj na vzhľade kuchyne. Nie je potrebné hneď celú kuchyňu vymieňať a investovať do nej tisícky eur. Stačí pár vylepšení a zmien, ktoré dokážu  opotrebovanú kuchyňu premeniť na takmer novú. Ako na to?

Tipy ako oživiť staršiu kuchyňu – netreba hneď kupovať novú! (Foto: unsplash.com)

Nová farba

Prvé, čo sa na kuchyni najčastejšie opotrebuje, sú skrinky. Je to kvôli tomu, že ich často otvárame a nemáme problém manipulovať s nimi aj keď máme špinavé ruky. Ak je poškodené uchytenie dvierok, tak ho vymeníme. Skrinky namaľujte kvalitnou farbou, ktorá len tak nevybledne a zaistí nový vzhľad skriniek na ďalších pár rokov, pokým sa nerozhodnete pre definitívnu výmenu kuchyne. Rovnako to môžete vyriešiť aj s obkladom na stene medzi spodnými a vrchnými skrinkami. Vyberte si farbu, ktorá sa bude hodiť a len ich premaľujte.

Vymeňte opotrebovanú dosku

Ďalšou časťou, na ktorej je najrýchlejšie vidieť opotrebovanie, je kuchynská doska. Záleží hlavne od materiálu – ak máte kamennú pracovnú dosku, tak sa rýchlemu opotrebovaniu vyhnete. Naopak, pri drevených, laminátových doskách alebo pracovných doskách z kompozitných materiálov je potrebná výmena už po pár rokoch aktívneho používania. Snažte sa pri výbere novej vyberať z odolnejších materiálov (kameň, sklo, nerez alebo keramika).

Detaily sú kľúčové

Niekedy stačí v kuchyni len zmeniť pár detailov, čo bude výhodné aj pre vašu peňaženku a kuchyňa bude pôsobiť ako nová. Dôležité sú úchytky, ktoré sa opotrebujú rýchlo a nahradiť ich viete za pár eur. Ideálne je hľadať nové úchytky na internete, kde nájdete širokú ponuku za prijateľné ceny. Ďalej je to vzhľad šuplíkov – dokúpte si krabičky a predeľovače, aby bolo všetko v kuchyni usporiadané a zároveň to zakrylo zničené vnútro.