Po. 17. jún 2024

VasDomaciMajster.sk

Magazín pre byt, dom aj záhradu

Zariaďovanie spálne – základné pravidlá a tipy

4 min čítania

Chystáte sa stavať dom a neviete, ako si zariadiť miestnosť, v ktorej budete relaxovať a bude to takým vašim útočiskom? Alebo chcete vašu spálňu oživiť, zmeniť či celú prerobiť? Tak to ste na správnom mieste, pretože máme pre vás v tomto článku tipy a triky na to, ako by ste ju mali zariaďovať a čo by v správnej spálni nemalo chýbať. Taktiež vám ozrejmíme, do čoho by ste mali viac investovať a ktoré veci sú úplne zbytočné a zaberajú miesto naviac.

Zariaďovanie spálne – základné pravidlá a tipy (Foto: pixabay.com)

Investujte do postele, matracov a nábytku

Tri veci, ktoré sú vo vašej spálni asi najdôležitejšie – matrace, posteľ a nábytok, či už sú to skrine, nočné stolíky alebo prádelníky. Čo sa týka matracov, tak tie tvoria kľúčovú rolu pri tom, ako si v noci oddýchnete, či sa vám bude spať dobre a či sa bude jednať o zdravý spánok. Pravdepodobne ste ani netušili, že matrace výrazne vplývajú na kvalitu vášho spánku. Dokonca sú oveľa dôležitejšie, než samotná posteľ, takže ak máte na zariaďovanie spálne obmedzený rozpočet, určite viac investujte do matracov než do samotnej postele.

Pri posteli by vás mal zaujímať hlavne materiál a kvalita konštrukcie, keďže to vplýva na jej životnosť. Rovnako sa vám pri nie moc kvalitných posteliach môže stať, že začnú po čase vŕzgať a nebudú pevne stáť na zemi. No a čo sa týka nábytku do spálne, tak to už záleží na vašich preferenciách a štýle celej miestnosti. Samozrejme, aj tu treba dbať na kvalitu materiálu, no nie je to až tak strašne dôležité, pretože skrine sa opotrebovávajú v oveľa nižšej miere než posteľ a matrace. 

Zariaďovanie spálne – základné pravidlá a tipy (Foto: pixabay.com)

Oživte ju pomocou nápaditých prvkov

Aj keď by mala byť spálňa miestom pre relaxáciu a ladená do neutrálnych farieb, tak by ste jej mali dopriať akcentový prvok, ktorý podrhne osobitný dizajn celej miestnosti. Môžu to byť napríklad vzorované tapety, farebné vankúše, rustikálne zrkadlá, koberce, obrazy, čipkované záclony alebo výrazné závesy, ktoré budú dokonca plniť aj praktickú funkciu a vďaka nim bude v spálni úplná tma.

Takéto osobitné a výrazné kúsky nemusíte kupovať v klasických obchodoch a míňať kopu peňazí. Nájdete ich na bazároch, ľudia ich predávajú na sociálnych sieťach alebo môžete ísť pohľadať zachovalé kusy nábytku k babke na povalu. Verte tomu, že tam určite niečo nájdete a o pár rokov budete mať nie len peknú spomienku, ale aj zaujímavý a unikátny doplnok do spálne alebo inej miestnosti.

Podobné články

Mohlo by vás zaujímať