Pi. 8. dec 2023

VasDomaciMajster.sk

Magazín pre byt, dom aj záhradu

Chystáte sa stavať dom? A čo tak ten kontajnerový – výhody a nevýhody v kocke

4 min čítania

Ceny nehnuteľností nielen na Slovensku stúpajú natoľko, že ľudia začínajú hľadať aj alternatívne riešenia. Jedným z nich je napríklad dom vytvorený z oceľových kontajnerov alebo jednoducho kontajnerový dom. Chcete o takomto type bývania vedieť viac, než sa preňho rozhodnete? Ste teda na správnom mieste!

Chystáte sa stavať dom? A čo tak ten kontajnerový – výhody a nevýhody v kocke
(zdroj: unsplash.com)

O metroch štvorcových rozhodujete vy

Takýto typ bývania je vhodný nielen pre mladú generáciu na osamostatnenie sa, ale aj pre starších ako víkendový prístrešok. Jeho asi najväčšou výhodou je samozrejme cenová dostupnosť – za 20 metrov štvorcových dáte cca o polovicu menej, než keď si kupujete rovnakú plochu napríklad v paneláku. Za každú izbu navyše si môžete samozrejme priplatiť, existujú aj varianty kontajnerových domčekov s piatimi izbami. Je teda iba na vás, akú rozlohu svojho štartovacieho domu zvolíte.

Môžete sa sťahovať aj každý týždeň

Kontajnerový dom je v neposlednom rade aj veľmi ekologickou voľbou, pretože je v podstate vyrobený z odpadu, ktorému dávate druhú šancu a inú možnosť využitia. Pri kúpe kontajnerového domu ušetríte hneď dvakrát – nakoľko je jeho rozloha menšia, nebudete si doňho kupovať zbytočnosti a vyhnete sa typickému konzumnému spôsobu života. Kontajner ponúka jednu výhodu, ktorú nenájdete pri žiadnom inom type bývania: ak sa vám prestane páčiť pozemok, na ktorom stojí, môžete ho jednoducho presťahovať inam. Navyše je postavený veľmi rýchlo, pretože sa len montuje. Všetky jeho časti sú väčšinou dopredu hotové, alebo sa upravia podľa vašich potrieb.

Elektrinu len tak nezavediete

Musíme sa samozrejme zmieniť aj o niekoľkých nevýhodách tohto spôsobu bývania. Keďže je kontajnerový dom ešte stále v našej krajine novinkou, možno vám dá zabrať získať naňho stavebné povolenie. To potrebujete rovnako, ako keby ste začínali stavať klasický murovaný dom. Aj zavádzanie energií do takéhoto domu nebude jednoduché – budete si musieť nájsť špecializovaného elektrikára, ktorý má s takým niečím skúsenosti. Aby ste predišli zdravotným problémom, veľmi dobre si zistite, od koho kontajner kupujete. Pôvodne sa totiž tieto kontajnery používali ako oceľové prepravky aj na toxický tovar a nepredpokladalo sa, že sa v nich raz bude žiť. Ak však stavíte na dôveryhodného a kvalitného dodávateľa, nemal by byť v tomto smere žiaden problém.