St. 21. feb 2024

VasDomaciMajster.sk

Magazín pre byt, dom aj záhradu

Starostlivosť o sedačku, keď máte doma zvieratko – alebo aby stále vyzerala ako nová

4 min čítania

Poznáte to – kúpite si novú sedačku, tešíte sa z nej asi mesiac a odrazu sa na nej objaví prvý fľak, chlpy vášho domáceho miláčika alebo farba z ničoho nič o jeden odtieň vybledne. Čo robiť, aby ste každý rok nemuseli kupovať novú sedačku?

Starostlivosť o sedačku, keď máte doma zvieratko – alebo aby stále vyzerala ako nová
(zdroj: unsplash.com)

Čistá musí byť nielen pohovka

Psík alebo mačička nám robia spoločnosť, rozveseľujú nás a prejavujú svoju bezhraničnú lásku. Keď však dôjde na upratovanie, nejeden majiteľ domáceho zvieratka prekrúti očami, obzvlášť, keď máte zvieratko v byte. Ak sa aj snažíte strážiť nábytok pred jeho výpadmi, jedného dňa predsa len nájdete svojho psa či mačku uvelebených v kresle alebo na sedačke. V prvom rade platí, že ak je čisté zvieratko, je čistá aj sedačka. Umývajte svojho miláčika aj po návrate z prechádzky, nielen raz za čas. Najlepšie je položiť si k dverám starý uterák a hneď, ako sa vrátite domov, doňho psíka vytriete. Je dobré ho aj jemne navlhčiť, aby z neho zišla naozaj všetka hrubá špina. Čistite určite aj jeho hračky.

Preklínané chlpy

Dôležité je myslieť na to, že máte doma zvieratko, už pri kúpe sedačky. Ak máte napríklad psíka s bielou srsťou, ktorý pĺzne, tmavá sedačka určite nebude šťastné riešenie. Z hľadiska chlpov je veľmi výhodná napríklad sedačka z ekokože alebo kože, pretože takéto sedačky ľahko utriete aj vlhkou handričkou a navyše nezachytávajú ani pachy. Nie sú však vhodné pre domácnosti s mačkami, pretože sú aj ľahko poškriabateľné. V takomto prípade zvoľte radšej ako materiál sedačky mikrovlákno, ktoré je voči škrabaniu a trhaniu odolné. Musíte však byť zmierení s častým vysávaním.

Domáce čistiace prostriedky

Aby bola vaša sedačka dokonale čistá, nestačí sa zbaviť iba vonkajšej špiny. Musíte predísť aj nepríjemným pachom. Najlepšie na to zaberá pravidelné vetranie, aspoň dvakrát denne na 15 minút. Alebo vyskúšajte pastu zo sódy bikarbóny, ktorá z vašej sedačky vytiahne všetky pachy. Na tkanivové sedačky ako domáci čistiaci prostriedok zaberá napríklad aj roztok z octu, teplej vody a bezfarebného tekutého mydla. Stačí, ak takúto zmes naplníte do rozprašovača a navlhčite ním špinavú oblasť. Potom mäkkou handričkou škvrny jemne vyčistite, až kým nezmiznú.

Mohlo by vás zaujímať