Ne. 21. júl 2024

VasDomaciMajster.sk

Magazín pre byt, dom aj záhradu

Šupky z pomarančov nepatria do koše – prečo?

4 min čítania

Ovocie, ktoré sa vám ako prvé pri myšlienka na Vianoce vybaví, sú určite mandarínky a pomaranče. Na Vianoce sa ho naozaj zje v každej domácnosti veľa. Vedeli ste však, že šupky z neho sa dajú zužitkovať takmer rovnako, ako ovocie samotné?

Šupky z pomarančov nepatria do koše - prečo?
(zdroj: unsplash.com)

Do skrine aj do kuchyne

Pomarančové šupky môžete vysušiť. Kôra pomaranča má totiž príjemnú citrusovú vôňu, ktorú oceníte napríklad v skrini. Vaše oblečenie tak bude nielen pekne prevoňané, ale v kombinácii s levanduľou a klinčekmi ochráni proti moliam. Vôňa pomaranča a jeho vysušenej kôry je aj účinným pohlcovačom pachov.

Ak ho zmiešate so soľou alebo sódou bikarbónou, v chladničke vám určite skvele poslúži. Drvená pomarančová kôra má tiež podobné využitie ako citrónová kôra. Môžete ju pridať do koláčov alebo do omáčok, ale aj typických vianočných nápojov, ako varené víno či punč.

Univerzálny domáci pomocník

Ak z pomarančovej šupky vydlabete jej dužinu bez toho, aby ste ju poškodili, môžete si z nej vyrobiť dokonca aj vlastnú sviečku. Zapichnite do nej knot a zalejte ho voskom. Takáto sviečka bude pri horení krásne voňať a navyše je aj zdravá, pretože sa z nej uvoľňujú len prírodné silice. Takéto nielen voňavé doplnky do domácnosti si môžete teraz aj kúpiť, a to lacnejšie vďaka zľavovým kódom na 4home.

Každú gazdinku asi poteší využitie pomarančovej kôry v podobe čističa pripáleného riadu. Šupku využijete aj na vyčistenie rúry alebo zašpinenej varnej dosky. Vyčistiť ňou dokonca môžete aj drevenú dosku na krájanie. Je to tak preto, lebo vonkajšia časť šupky dosku vyčistí, zatiaľ čo vnútorná dužina drevo oživí a preleští. Ďalšie skvelé rady, ako na upratovanie nájdete aj tu – pozrite si napríklad tipy na najlepšie mopy na podlahu.

Odpudzuje hmyz

Vôňu pomarančov však nemá rád každý. Napríklad hmyz ho doslova neznáša, čo sa dá dobre využiť pri tvorbe domáceho repelentu. Šupky nakrájajte na tenké prúžky, vložte do horúcej vody a nechajte lúhovať do ďalšieho dňa. Týmto roztokom následne naplňte rozprašovač a použite počas horúcich letných dní na odohnanie otravného hmyzu.

Šupky z pomaranča využijete aj v záhrade. Ak ich rozmiestnite blízko akejkoľvek rastliny, odpudíte tým mravcov a iných rastlinných škodcov.

Podobné články

Mohlo by vás zaujímať