Pi. 29. mar 2024

VasDomaciMajster.sk

Magazín pre byt, dom aj záhradu

Prvé bývanie – ako a kde hľadať

4 min čítania

Ak sa sťahujete s partnerom spolu do bytu alebo ste sa odhodlali osamostatniť od rodičov, čaká vás dlhý a náročný proces. Aj keď sa môže zdať vyberanie bývania jednoduché, tak je to proces, ktorý vás bude stáť veľa úsilia a kompromisov. Aj keď si na začiatku môžete stanoviť podmienky, ktoré by malo vaše nové bývanie spĺňať, nie vždy nájdete presne to, čo hľadáte. Poradíme vám s tým, ako si prvé bývanie vybrať, tipy, ktoré by vám to mohli zjednodušiť a tiež to, ktoré veci by sa mohli pri výbere skomplikovať.

Prvé bývanie – ako a kde hľadať (Foto: pixabay.com)

Výber správnej lokality – podľa toho si stanovte cenu

Väčšina ľudí si vyberá miesto bydliska podľa toho, kde sa nachádza rodina, aké sú v danej lokalite pracovné príležitosti alebo kvôli štúdiu na vysokej škole. No sú aj takí, ktorí miesto bydliska nemajú presne stanovené, a možno patríte medzi nich. Ak nemáte žiadne záväzky, tak zaujať by vás mohli napríklad nové byty v Bratislave, keďže tá je centrom diania a pracovných príležitostí je naozaj dosť. Ak vás nezaujíma predaj bytov v Bratislave, tak ďalšími obľúbenými mestami sú napríklad Košice, Žilina alebo Banská Bystrica. 

Podľa toho, pre ktoré mesto sa rozhodnete, tak by ste si mali stanovovať aj cenu za nájomné, prípadne cenu za kúpu bytu. Momentálne ceny stále stúpajú a je jasné, že najvyššie ceny budú práve v Bratislave. Prekvapivo sú ale veľmi vysoké nájmy aj v Žiline, keďže je takým dopravným uzlom a mestom veľa príležitostí. Čiže podľa toho, kde sa rozhodnete usadiť si stanovujte cenu nájmu.

Prvé bývanie – ako a kde hľadať (Foto: pixabay.com)

Kde sa pozrieť na ponuku bytov

Na výber máte viacero možností, kde hľadať. Prvou možnosťou je samotná ponuka realitných kancelárií, kde majú kúpu a prenájmy prehľadne zoradené a ponuky obsahujú všetky základné a dôležité informácie. Nevýhodou je, že si realitka berie za tieto služby províziu a bude vás to zjavne stáť viac. Oveľa lepšie sú na hľadanie bytu napríklad stránky s inzerátmi alebo facebookové skupiny, kde sa ponuky zverejňujú. Tu si ale treba dávať pozor na skreslené a nedostatočné informácie, prípadne na možných podvodníkov.

Podobné články

Mohlo by vás zaujímať