Pi. 8. dec 2023

VasDomaciMajster.sk

Magazín pre byt, dom aj záhradu

Aké kritériá by mala spĺňať ideálna kuchyňa? Tipy pri vyberaní a zariaďovaní kuchyne

5 min čítania

Či už ste žena v domácnosti, domáci majster alebo študent, v každom prípade v kuchyni určite trávite nejaký ten čas počas dňa. Samozrejme, niektorí viac a niektorí menej. Preto by mala spĺňať určité kritériá – mala by byť praktická, zorganizovaná, no zároveň by ste v nej nemali byť príliš zahltený vecami.

Aké kritériá by mala spĺňať ideálna kuchyňa? (Foto: pixabay.com)

Aké všetky kritériá by mala spĺňať ideálna kuchyňa, v ktorej sa dobre pripravujú a jedia jedlá? Tieto tipy sa vám zídu hlavne pri prerábaní kuchyne alebo v prípade, že si ju práve zariaďujete, takže má byť úplne nová.

Výber kuchynského nábytku

Máte predstavu o svojej kuchyni? Alebo to všetko chcete nechať na interiérového dizajnéra? Ak ste si našli inšpiráciu, ako má vaša kuchyňa vyzerať, tak si ujasnite čo najviac detailov. Typ pracovnej dosky, obklady, úchytky, osvetlenie či elektronika, ktorú si do kuchyne zaobstaráte. Vďaka tomu, že si to upresníte ešte pred procesom vyberania, tak tým ušetríte množstvo času na špekulovanie a zároveň aj peňazí, keďže budete mať jasnú predstavu, a tak môžete hľadať varianty v rôznych cenových kategóriách.

NÁŠ TIP: Širokú ponuku kuchýň nájdete aj online -> na KuponyZdarma.sk sú tisíce zľavových kódov a kupónov do známych obchodov, vďaka čomu ešte aj ušetríte. Pozrite Merkury Market zľavový kód, Sconto, ASKO, Okay promo kódy a mnohé ďalšie. Ušetrite aj stovky eur, stačí zobraziť kód, skopírovať a uplatniť pri nákupe.

Ak vám ale bude kuchyňu navrhovať interiérový dizajnér, tak musíte brať do úvahy, že to je z časti risk. Aj napriek tomu, že sa vás opýta na konkrétne predstavy, tak do návrhu dá kus seba a to čo sa páči jemu. Preto pri akejkoľvek konzultácií treba povedať, či ste s návrhom spokojní alebo by ste radi niečo zmenili.

Materiál

Materiál má veľký vplyv na viacero faktorov – aký bude výsledný vzhľad kuchyne, ako dlho vám vydrží a napríklad aj na to, koľko vás bude kuchyňa stáť. Najlepšie je nájsť kompromis medzi cenou a kvalitou. Stavte na overenú značku, s ktorou máte vy alebo vaši známi skúsenosti. Zároveň sa nesnažte nakupovať u značiek, ktoré sú teraz populárne, pretože sú zbytočne predražené a nemusí tomu zodpovedať kvalita materiálov. Vždy sa snažte siahnuť po kvalitne spracovaných prírodných materiáloch, pretože kuchyňa vyrobená z kvalitného dreva v spojení s kamennou pracovnou doskou sú ideálnou kombináciou. 

Farebné kombinácie

Farby sú asi najviac premenlivým trendom, čo sa týka kuchýň. Materiály a prvky ostávajú zachované, no čo sa týka farieb, tak sú určité obdobia, kedy sú obľúbené výrazné farby a aj také, kedy ľudia siahajú po utlmenejších a neutrálnejších farbách. Aktuálne sú v trende práve neutrálne, zemité farby v spojení s prírodnou farbou dreva a kontrastne sú k tomu pridané industriálne prvky, ako betón a meď. Vďaka tomu je kuchyňa kvalitná a nadčasová, no stále to nie je úplná nuda.