Ne. 21. júl 2024

VasDomaciMajster.sk

Magazín pre byt, dom aj záhradu

Bylinky na balkóne: Vypestujte si najobľúbenejšie bylinky

4 min čítania

Bylinky sú zázračnými pomocníkmi z prírody. Dokážete s nimi dochutiť rôzne druhy jedál a majú na náš organizmus množstvo pozitívnych účinkov. Ktoré druhy byliniek sú nenáročné a vypestujete si ich aj v kvetináči na balkóne?

Tipy na bylinky, ktoré si jednoducho vypestujete aj na balkóne (Foto: unsplash.com)

Najobľúbenejšie bylinky do kuchyne

Vypestovať si ich na balkóne je ľahšie, ako si možno vôbec myslíte. Niektoré si môžete vypestovať už zo semiačka, no pre začiatočníkov odporúčame začať s odrezkami. Iné by ste mali rozhodne zaradiť do svojej stravy. Zaradiť by ste mali do stravy rukolu, ktorá je známe pre svoje schopnosti posilňovania imunity, zlepšeniu trávenia a na dezinfekciu.

Bazalka pravá

Jedna z najobľúbenejších byliniek a kedysi sa používala na privolanie lásky. Bazalka pravá je jednoročná rastlina, ktorú predpestovávame v byte alebo skleníku. Vyžaduje dostatok slnka, ľahšiu pôdu a dostatok závlahy. Lístky sa zbierajú pred kvitnutím. Čerstvé lístky môžete použiť na dochutenie slaných jedál, do zeleninových šalátov či na pizzu. Obsahuje fosfor, železo a vitamín C.

Rozmarín lekársky

Rozmaríne sa v minulosti najviac darilo na morských brehoch, no dnes si ho vieme vypestovať aj v našich podmienkach. Môže narásť až do výšky 2 metrov, no keď ho pestujete v črepníku, je to podstatne menej. Môžete si ho vypestovať už zo semiačka, no pre začiatočníkov odporúčame začať s odrezkami. Využijete ho pri varení, hlavne na dochucovanie mäsa. Má však aj účinky na naše psychické a fyzické zdravie – pomôže s depresiou, zaženie únavu a pomáha s trávením.

Rukola siata

Rukolu poznáme ako obľúbenú taliansku bylinku, ktorú nájdeme v šalátoch aj na chutnej pizze. Dnes jej ale prichádzame na chuť čoraz viac, preto sa u nás pestuje vo veľkom. Nie je to náročná bylinka, vyžaduje len polotieň a pravidelné zalievanie. Sadí sa v apríli a prvú úrodu môžete pozbierať už o 5 – 6 týždňov. Čo sa týka jej využitia, tak najviac sa hodí na dochucovanie cukety a jedál z fazuľových strukov. Zaradiť by ste ju do stravy mali aj kvôli jej schopnosti posilňovania imunity, zlepšeniu trávenia a na dezinfekciu. 

Ako začať s bylinkami na balkóne

Postačí pár vecí, vďaka ktorým môžete začať takmer okamžite. Postačí kvetináč, my odporúčame hneď niekoľko pre jednotlivé bylinky zvlášť, kvalitnú zeminu a hnojivo, lopatku či ďalšie náradie a pomôcky. Všetko kúpite aj online. Pri nákupe uplatnite aj aktuálny 4Home zľavový kód, využite prípadne aj aktuálne akcie a ušetrite ešte viac.

Pre viac informácii odporúčame vhodnú literatúru. V eshopoch Martinus, PantaRhei a ďalších je výber kníh široký a s doručením už aj druhý deň. Aj pre tieto obchody nájdete zľavové kódy a kupóny na stránkach KuponyZdarma.sk, stačí si vyhľadať zľavu a uplatniť pri nákupe.

Podobné články

Mohlo by vás zaujímať