Ut. 3. okt 2023

VasDomaciMajster.sk

Magazín pre byt, dom aj záhradu

Ako vybrať kávovar? Pripravte si doma kávu ako z kaviarne!

4 min čítania

Chceli by ste si každý deň dopriať cappuccino alebo espresso ako z kaviarne? V súčasnosti si stačí zaobstarať jeden šikovný prístroj, ktorý atmosféru kaviarne prinesie k vám domov. Kávovary sa časom stali oveľa dostupnejšie, šikovnejšie a jednoducho ovládateľné. Na trhu je niekoľko značiek a typov, preto vám pomôžeme s výberom.

Ako vybrať kávovar? Pripravte si doma kávu ako z kaviarne! (Foto: unsplash.com)

Typ kávy, ktorý obľubujete

Kávovary sú prispôsobené na prípravu rôznych druhov kávy. Niektoré vedia pripraviť len jeden druh, iné pripravujú kávu od výmyslu sveta. Pri výbere kávovaru zohľadnite hlavne vaše preferencie a obľúbenú kávu ľudí vo vašom okolí. Určite nechcete, aby sa pri návšteve museli prispôsobovať. Ak máte každý iné chute, tak je dobré zvoliť univerzálny kávovar. Práve automatické kávovary dokážu najviac a pritom vyžadujú minimum vašej pozornosti, odporúča aj veľký test webu kávičkárov Kávičkuj.sk.

Základné rozdelenie kávovarov

Sú rôzne typy kávovarov a každému sedí niečo iné. Prvým typom sú kapsulové kávovary. V tomto prípade je káva pripravená do pár sekúnd, bez väčšej námahy. V kapsule sa nachádza vákuovo zabalená a čerstvo zomletá káva. Nevýhodou je neskutočné množstvo odpadu, ktoré každým použitím vytvárate a tiež finančná náročnosť, pretože tieto kapsuly sú pomerne drahé.

Automatický kávovar je ideálny na prípravu dokonalého espressa. Zvolíte si množstvo kávy, veľkosť šálky aj intenzitu. Je vybavený automatickým mlynčekom, takže si ho nemusíte dokupovať. Pákový kávovar je veľmi podobný tomu automatickému. Nemá však zásobník na kávu a musíte si ju mlieť osobitne.

Cenovo nenáročný kávovar je prekvapkávací, ktoré vie pripraviť väčšie množstvo kávy. Čím jemnejšie si kávu pomeliete, tým bude intenzívnejšia. Posledným typom je moka kávovar. Káva z tohto zariadenia je silnejšia a má vyšší obsah kofeínu. Pripravuje sa na plyne, no na trhu sú aj moka kávovary, ktoré sa hodia na elektrickú, sklokeramickú dosku alebo indukciu.

Doplnkové funkcie

Ktoré funkcie vám dopomôžu ku komfortu používania? Oplatí sa investovať do kávovaru s dotykovým displejom, kde si zvolíte, aký typ kávy chcete. Vstavaný mlynček vás zas odbremení od neustáleho používania a čistenia samostatného mlynčeka. Funkcia horúcej vody vám pomôže s prípravou čaju a nastaviteľná výška výpustov sa hodí pri príprave rôznych druhov nápojov. Nebudete mať problém s prípravou kávy do vyšších aj nižších šálok. 

Zdroj: https://www.kavickuj.sk/test-kavovarov/, https://www.nakupnaporadna.sk/ako-vybrat-kavovar/