Ne. 21. júl 2024

VasDomaciMajster.sk

Magazín pre byt, dom aj záhradu

Kuchyňa na jednej stene? Prečo áno a prečo nie

5 min čítania

Pri zariaďovaní malých bytov si veľmi nemôžeme vyskakovať. Aj keď každý prirodzene túži po prevzdušnených štýlovo zariadených priestoroch, nie všade je to reálne. Počuli ste už o kuchyni na jednej stene? Tá patrí medzi nenáročné riešenia. Je však ideálnou voľbou?

Kuchyňa na jednej stene? Prečo áno a prečo nie
(zdroj: unsplash.com)

Jedna stena = jedno miesto na všetko

Princíp kuchyne na jednu stenu spočíva v tom, že sa všetko namontuje na jednu stenu kuchynského priestoru, vrátane linky, rúry, umývadla, chladničky, umývačky a všetkého, čo do kuchyne chcete – a je hotovo. Dĺžka takejto kuchyne by mala preto byť aspoň 2,4 metra. Poradie, v akom vymenované spotrebiče a pracovnú plochu zoradíte, nehrá žiadnu rolu. Na nákup spotrebičov, ktoré sa vám do novej kuchyne budú hodiť a zmestia sa „na jednu stenu“, využite zľavové kódy Okay alebo zľavy a kupóny Alza. Pri kuchyni na jednej stene vám nevznikne povestný pracovný trojuholník, takže všetky miesta budú poruke. Takéto usporiadanie kuchyne na jednej stene býva často doplnené mobilnými ostrovčekmi, prípadne vozíkmi, ktoré pridávajú na komforte.

Lacnejšie a praktickejšie

Pozrime sa teda najprv na výhody takéhoto usporiadania kuchyne. V prvom rade sa môžete tešiť z toho, že ušetríte. Obmedzený priestor totiž znamená aj nižšie náklady. Budete potrebovať menej nástenných aj spodných skriniek, tak isto menšiu pracovnú dosku. Ďalšou veľkou výhodou je, že na montovanie takejto kuchyne nebudete potrebovať žiadnych veľkých odborníkov – netreba totiž riešiť žiadne spoje, rohy ani viaceré výrezy. Dokážete ju tak vytvoriť a zmontovať aj svojpomocne a ešte aj v tomto prípade ušetriť. Chcete ušetriť ešte viac? Využite na nákup materiálu, zariadenia alebo čohokoľvek, čo budete do novej kuchyne potrebovať, zľavové kódy a kupóny. Usporiadanie na jednej stene je taktiež ideálne na to, aby ste si mohli zvyšok kuchyne doladiť ako len chcete a rovnako tak pracovať aj s celým priestorom. Pri takejto kuchyni majú určite svoje miesto stôl, sedenie alebo otvorená obývačka. Navyše v malej kuchyni sa jednoduchšie pracuje – všetky hlavné kuchynské funkcie sú od seba vzdialené len kúsok, takže sa nenabeháte. Vaša práca v kuchyni tak bude rýchlejšia a jednoduchšia.

Menej je viac – alebo nie?

Malá kuchyňa má však aj niekoľko nevýhod (gazdinky by vedeli rozprávať!) Na pracovných doskách síce ušetríte – ale znamená to zároveň aj to, že máte menej plochy na prácu. Ak často a radi varíte, asi budete hľadať ďalšie možnosti na pridanie ostrovčeka alebo vytvorenie flexibilnej dosky nad drezom. Čo sa dizajnu týka, takáto kuchyňa na jednu stenu je pomerne chudobná. Na jednu stenu musíte dať všetky skrinky a ak niečo vynecháte, prichádzate o úložný priestor. Na druhej strane, veľa možností na skúšanie efektu otvorených políc, vešiakov alebo iných riešení nemáte. Kuchyňu na jednu stenu by ste vždy mali umiestniť pozdĺž steny, ktorá nemá okno, pretože okno znižuje počet nástenných skriniek. Kuchyne na jednu stenu sú zväčša navrhované z dôvodu priestorových alebo nákladových obmedzení, keď neexistuje iná možnosť – znižujú však hodnotu nehnuteľnosti. Ak sa chystáte svoj byt predať a chcete zaňho dostať čo najviac, radšej si kuchyňu na jednu stenu dvakrát rozmyslite.

Mohlo by vás zaujímať