Ne. 21. júl 2024

VasDomaciMajster.sk

Magazín pre byt, dom aj záhradu

Umývanie okien nemusí byť otrava – netradičné spôsoby, ako rýchlo a lacno dosiahnuť efekt maximálnej čistoty

3 min čítania

Internet priam prekypuje obrovským množstvom návodov na bežné upratovacie činnosti. Jednou z najmenej obľúbených je určite umývanie okien. Väčšina z nás to robí raz, maximálne dvakrát do roka a už vopred z toho má stres. My sme povyberali tie najzaujímavejšie a najefektnejšie spôsoby, ako sa pri umývaní okien veľmi nezapotiť a mať všade lesklé a priehľadné sklo.

Umývanie okien nemusí byť otrava – netradičné spôsoby, ako rýchlo a lacno dosiahnuť efekt maximálnej čistoty
(zdroj: unsplash.com)

Vanilkové kúzlo

Umývali ste už okná pudingom? Možno si myslíte, že to môže robiť len blázon – ale v skutočnosti je to naozaj účinné, predovšetkým preto, že po tejto metóde už nemusíte okná dolešťovať. V piatich litroch vody rozpusťte jedno klasické vrecúško vanilkového pudingu, dôkladne zamiešajte a pomocou handričky z netkanej textílie umyte okná a ich rámy od najväčších nečistôt. Handričku následne preplachujte v nádobe s čistou vodou, nie v pudingovom roztoku. Okná dosiahnu vysoký lesk a navyše vám byt alebo dom bude ešte pár dní voňať po vanilke!

Stará dobrá klasika

Potrebujete okná iba doleštiť, lebo máte pocit, že ich vonkajšia časť je stále akoby potiahnutá nejakým filmom, ktorý bráni lesku? Vyskúšajte pivo – naneste ho pol deci na handričku a krúživými pohybmi čistite tabuľu skla. Pivo si poradí predovšetkým so špinou, ktorá iným spôsobom nejde odstrániť. Po takomto čistení okno ešte raz umyte klasickým spôsobom. Najstaršou metódou umývania okien sú určite noviny a ocot. Minimálne v cene nemá táto metóda konkurenciu. Opäť stačí päť litrov teplej vody a dva decilitre kvasného liehového octu.

Na varenie, na pečenie, aj na umývanie okien

Dôležité je aj to, čím okná umývate. Obľúbené švédske utierky skúste nahradiť obyčajnými starými silónovými ponožkami alebo pančuchami. Okno umyte akýmkoľvek lacným saponátom a následne vyleštite na ruky navlečenými silonkami. Nezľaknite sa toho, že okno bude stále mokré – keď vyschne, neostane na ňom jediná šmuha. Určite sa ešte oplatí vyskúšať kuchynskú soľ – opäť päť litrov vody a päť lyžíc soli. A tiež sódu bikarbónu alebo prášok do pečiva. K sóde pridajte ešte pár kvapiek citrónovej šťavy. Lesk bude neskutočný!

Mohlo by vás zaujímať