Ne. 21. júl 2024

VasDomaciMajster.sk

Magazín pre byt, dom aj záhradu

Postaviť si vlastný bazén nie je veda. My vám odporúčame tie najlepšie bazénové čerpadlá

5 min čítania

Mať na záhrade vlastný bazén je snom každej rodiny. Ak máte za domom veľkú záhradu a nevyužitý priestor, bazén bude ideálnym riešením, potešia sa dospelí i najmenší členovia rodiny. Výhodou je, že počas letnej sezóny nemusíte utrácať peniaze za drahé aquaparky. Jeden menší vodný svet si môžete vybudovať svojpomocne alebo osloviť profesionálov.

Postaviť si vlastný bazén nie je veda. My vám odporúčame tie najlepšie bazénové čerpadlá
(zdroj: komerčný článok)

Praktické rady na začiatok

Pred návrhom či kúpou bazéna treba myslieť na to, aby vizuálne zapadol do vašej záhrady a nenarušil jej harmóniu. Kľúčovou funkciou bazéna je to, aby vám mohol plne slúžiť a poskytnúť miesto na relax počas horúcich dní.

Či už sa rozhodnete pre bazén zapustený do zeme alebo pre nadzemný bazén, dôležité je, aby naň (v rámci možností) počas celého dňa dopadali slnečné lúče. Pokiaľ máte malé deti, lepšou voľbou bude bazén zapustený do zeme obklopený dlažbou, ktorá ochráni vodu pred znečistením. Dajte si pozor na to, aby v blízkosti vody nebol piesok, stromy, opadavé rastliny, rašelina, skalky a všetko, čo by mohlo vodu rýchlo znečistiť.

Pre väčší komfort by mali byť na dlažbe ležadlá, slnečníky a, samozrejme, plot, ktorý sa postará o ochranu súkromia. Treba myslieť aj na to, kde sa bude nachádzať bazénová technika. V lete ožívajú škodcovia, ktorí si radi zgustnú na kábloch a ostatnom príslušenstve.

Typy bazénov

Prinášame vám výber niekoľkých typov bazénov:

Nadzemné bazény: patria medzi najobľúbenejšie, pretože sú cenovo dostupné, priestorovo nenáročné a k dispozícii v rôznych variantoch – malé, rodinné, oválne, hranaté, nafukovacie alebo fóliové. Jednoduché na manipuláciu a údržbu, nevýhodou je nižšia životnosť.

Sklolaminátové bazény: majú hladký povrch, ktorý sa ľahko udržiava v čistote, moderný vzhľad. Jednoducho sa osadia do zeme a ušetríte financie za náročnejšie stavebné práce. Vyrábajú sa z kompozitných materiálov bez spojov a zvarov, ktoré sa vyznačujú dlhou životnosťou.

Plastové bazény: vyrábajú sa z polypropylénu, ktorý je odolný voči UV žiareniu a mrazom. Výhodou je rýchla inštalácia a nízka cena, avšak majú výrazne nižšiu životnosť a rýchlo sa opotrebujú.

Betónové bazény: môžete si zvoliť akýkoľvek tvar, prevedenie a parametre, ktoré budú vyhovovať vašim priestorovým možnostiam. Medzi ďalšie plusy patrí dlhá životnosť, odolnosť a možnosť zvoliť si ťažkú fóliu alebo obloženie (kameň, keramika ai.). Mínusom je časovo náročnejšia realizácia.

Nerezové bazény: používajú sa najmä vo wellness prevádzkach, kúpaliskách a plavárňach, pretože majú vysokú odolnosť, životnosť a ľahko sa udržiavajú v čistote. Bežné slovenské rodiny si ich však väčšinou nemôžu dovoliť, keďže cena sa pohybuje od 23 000 eur vyššie.

Nepodceňujte výber čerpadla

Pri každom type bazéna je nevyhnutné zvoliť správne a kvalitné čerpadlo, vďaka ktorému nebudete musieť vymieňať vodu každú chvíľu. Postará sa o čistú a priezračnú vodu, v ktorej bude radosť kúpať sa. Ktoré bude pre váš bazén najvhodnejšie?

Kľúčovým parametrom je výkon čerpadla (m3 /hod), ktorý závisí od objemu bazénu. Ideálne zvoliť také, ktoré dokáže prefiltrovať vodu aspoň jedenkrát za päť hodín. K dispozícii máme čerpadlá s výkonom 800 W – 2,2 kW. Bez čerpadla by ste nezažili v bazéne tak veľký komfort, pretože sa do vody zvykne neumýselne dostať množstvo špiny a pevných častíc. Naše čerpadlá sú schopné prečerpať aj špinavú vodu s pevnými časticami, ako je piesok, hlina a podobne.

Podrobné parametre a popisy čerpadiel nájdete na našej stránke v sekcii bazénové čerpadlá.

Postaviť si vlastný bazén nie je veda. My vám odporúčame tie najlepšie bazénové čerpadlá
(zdroj: komerčný článok)

Komerčný článok

Podobné články

Mohlo by vás zaujímať