Ne. 21. júl 2024

VasDomaciMajster.sk

Magazín pre byt, dom aj záhradu

Návrat ku klasike – alebo tipy do interiéru pre milovníkov luxusu a elegancie

4 min čítania

Jedným z najikonickejších a najvplyvnejších umeleckých a dizajnových štýlov 20. storočia je určite Art Deco. Hoci v rámci dizajnu sa dnes darí predovšetkým modernejším štýlom, prečo si doma neprinavrátiť medzivojnovú atmosféru francúzskych domácností?

Návrat ku klasike – alebo tipy do interiéru pre milovníkov luxusu a elegancie
(zdroj: unsplash.com)

Prineste domov kus 20. storočia

Art Deco vznikol v období medzi vojnami, od roku 1920 do 1939 a zaznamenal obrovský rozmach predovšetkým v spmínanom Francúzsku. Tento štýl sa vyznačuje luxusnou eleganciou, geometrickými tvarmi, bohatými zdobeniami, ale aj futuristickými prvkami, takže úplne retro to nie je. Vychádza však z rôznych zdrojov inšpirácie, vrátane egyptských, afrických a aztéckych prvkov. Jeho hlavným cieľom bolo vytvoriť moderný, luxusný a vzrušujúci štýl, ktorý by odzrkadľoval postupujúcu dynamiku 20. storočia. Najcharakteristickejšie znaky Art Deco zahŕňajú výrazné línie, symetriu, zlaté a strieborné detaily, vzory zo zvieracej kože, slonoviny, čierneho laku a sklenené bloky.

Ako v Cannes alebo v New Yorku

Nemusíte sa báť, že ak už máte svoj interiér zariadený moderne, Art Deco sa doňho dá veľmi ľahko zakomponovať a bude vyzerať skvelo. Tento štýl predsa našiel svoje miesto aj v mnohých prestížnych budovách a pamiatkach, ako sú hotel Carlton v Cannes, Empire State Building v New Yorku a Chrysler Building v New Yorku. Ak ho chcete dostať k sebe domov, nemali by ste vynechať vyrezávané ornamenty, v domoch aj stĺpy, schodiská, terasy a výrazné fasády. V interiéri potom nesmú chýbať rôzne vzácne dreviny, luxusné látky, vysoké stropy, geometrické vzory na dlažbách či tapetách a umelecké sklo.

Veľký a farebný nábytok

Čo sa týka nábytku, Art Deco sa tiež prejavuje prostredníctvom elegantných a luxusných kusov. Nábytok v tomto štýle bol kedysi často vyrobený z exotických drevených materiálov, ako je palisander alebo makasar. Dnes by ste už tieto materiály zháňali ťažko, respektíve za ne zaplatili obrovské sumy, preto stačí, ak stavíte na iné kvalitné materiály. Kreslá a sedacie súpravy by mali mať zakrivené tvary s čalúnením z luxusných látkových materiálov. Pre Art Deco je tiež typický veľký mohutný nábytok, zaberajúci v miestnosti najviac priestoru. Mal by byť teda väčších rozmerov a mať efektné tvary. Taktiež by ste mali doma mať sklenené stolíky, zrkadlá so zlatým orámovaním a osvetlenie s kovovými a sklenenými prvkami. Art Deco interiér je tiež plný farieb. Typická je žltá, červená, zelená a modrá. Obmedzte sa na tri alebo štyri odtiene a zapracujte ich do celej miestnosti.

Mohlo by vás zaujímať