Po. 17. jún 2024

VasDomaciMajster.sk

Magazín pre byt, dom aj záhradu

Byt v paneláku nemusí byť nudný – tipy, ako ho rozžiariť

3 min čítania

Bývanie v paneláku nesie so sebou oproti bývaniu v dome mnoho nevýhod. Či už bojujete s nevhodnou dispozíciou, hlukom od susedov, umakartovým jadrom alebo malými izbami, dá sa z neho vytvoriť elegantný a príjemný priestor, a to dokonca veľmi rýchlo a jednoducho!

Byt v paneláku nemusí byť nudný – tipy, ako ho rozžiariť
(zdroj: unsplash.com)

Najlepšie sú neutrálne odtiene

Hoci vás môže lákať farebne sa „vyriadiť“ na stenách, v paneláku sa odporúča farbami šetriť. Najelegantnejší dojem robí biela farba a tiež všetky neutrálne odtiene, ako napríklad béžová, svetlosivá alebo slonovinová. Výraznejšie farby použite radšej na doplnkoch, než na stenách, prípadne na čelnej stene, na ktorej môže dobre vyznieť aj tapeta. Elegantný interiér vám vytvoria tiež prírodné materiály. Dodajú bytu nielen útulnosť, ale aj modernosť, pretože väčšina z nich je nadčasová. Ak stavíte na kameň, drevo, sklo alebo textílie, dodáte svojmu príbytku aj štruktúru a kresbu.

Radšej menej dverí a väčší priestor

Problémom v panelákových bytoch môže byť aj veľké množstvo dverí, ktoré ho rozdeľujú na mnoho malých, nijako nepoužiteľných častí. Riešením je napríklad zlúčiť niektoré miestnosti a odstrániť tak prebytočné dvere úplne. Porozmýšľajte trebárs nad spojením kuchyne a obývacej izby, aby ste vytvorili priestrannejší a prepojenejší interiér. Základom je aj svetlo. Práve jeho dostatok môže priestor opticky zväčšiť a tiež prispieť k jeho pozitívnejšiemu vnímaniu. Kombinujte rôzne typy osvetlenia – centrálne, bodové, stojanové svietidlá a vytvárajte tak rôzne svetelné nálady. Nebojte sa ani nie úplne obvyklých a originálnych kúskov, ktoré túto originalitu prinesú aj vášmu bytu.

Kuchyňa je najdôležitejšia

Určite nám dáte za pravdu, že srdcom akéhokoľvek bývania je kuchyňa. Práve na tie ale neostáva v panelákových bytoch veľa miesta, a tak by sme im mali venovať najväčšiu pozornosť. Trendom, ktorý vám prinesie eleganciu a modernosť v jednom, sú jednoduché skrinky bez úchytiek. Vo väčších kuchyniach si môžete dovoliť aj umiestniť kuchynský ostrovček, ktorý je nielen vizuálne príťažlivý a krásne roztvorí priestor, ale je aj praktickým stolom na prípravu jedál, prípadne na vypitie si rannej kávy.

Podobné články

Mohlo by vás zaujímať